Olyan sokszor halljuk, hogy a légzéssel összekötött gyakorlatsoroknak milyen jótékony hatásai vannak. De tudjuk-e, mit miért is csinálunk? Gyakorold a légzést minden nap, esténként elalvás előtt, jóga vagy Nia órán, és ha magadtól nem tudod, mit kell tenned, itt a segítség: légzés-applikáció okostelefonra!
Nia órán – aki járt már például nálam, tudja – a légzésnek igen központi szerepe van. Tulajdonképpen a légzéssel transzformáljuk érzéseinket, érzeteinket, érzelmeinket, kilélegezzük a felgyülemlett stresszt, dühöt, vagy bármit, amire már odabent nincsen szükségünk. Egyfelől tehát átvitt értelemben használhatjuk. És ahogyan a kilégzés, úgy a belégzés is hasznos, hiszen a bevitt oxigénnel kitakarítjuk belsőnket, a tüdőket.
A légzés az egyik legjobb módja a stressz elűzésének. A tudatos légzés nagy hatással van a közérzetünkre, csökkenti a vérnyomást, és számos más előnye is van. A jóga több ezer éves gyakorlatát, a pránajámát (életerőt) a jógát gyakorlók öngyógyításra, stressz kezelésre használják.
Sajnos azonban a légzést az emberek legtöbbje olyan magától értetődőnek tartja, mint a szívdobogást – állítja Carla Ardito manhattani légzési szakértő, aki az Integrál Jóga Intézet szakértőjeként megalkotta a Huffington Post légzés-applikációját. Az alkalmazás mostantól segítségedre van, ha nem tudod pontosan, mi a helyes légzés, vagy milyen gyakorlatokat végezz, hogy rálépj a megfelelő útra.
A helyes légzés előnyei
Az alábbi infógrafika főleg angolul tudóknak ajánlott, itt láthatók a tudatos légzés előnyei.
1. Serkenti az agy növekedését
2. Javítja a szívfrekvencia változékonyságát
3. Alacsonyabbá válik a stressz-szint
4. Enyhíti a szorongást és a negatív érzelmeket
5. Csökkenti a vizsga előtti szorongást
6. Csökkenti a vérnyomást
7. Megváltoztatja a génexpressziót, vagyis a génkifejeződést
A “nem egészséges” légzés jelei:
– Alacsony energiaszint
– szélsőséges érzelmi hullámok
– a tisztánlátás és a koncentráció hiánya
– gyomorpanaszok
– magas stressz szint
– gyakori megfázás és légzési problémák
– lelkesedés, motiváció hiánya
– fizikai, mentális, érzelmi és lelki “állóképesség” hiánya (instabilitás)
– szomorúság, rosszkedv, depresszió
A légzés a Niában
A légzés maga az élet.
A Nia egyik kulcsa a helyes légzés, amely segít a feladatok, gyakorlatok jobb elvégzésében és kivitelezésében, a jó légzés által a mozdulatok hatékonysága is nő.
Nem kell mást tennünk, mint tudatosítani légzésünket. Sokszor órán ezért azt kérem, lassítsd a légzést, és figyelj befelé. Aztán újra táncolunk, és légzéssel könnyítjük magunkat, a testünket. Legtöbbször szájjal lélegzünk ki, sokszor hanggal, sóhajtással, ezek mind segítik a fizikai hatékonyságot.
A tánc után a hasi légzés segít a tökéletes ellazultság állapotának elérésében. A teljes tüdőnket feltöltjük levegővel, és lassú kilégzéssel engedjük ki.
Érdemes esténként lefekvéskor is hasi légzéssel zárni a napot, segít az elalvásban, megtisztítja a tudatot, egyszerűen jobban ébredünk másnap.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: