nia budapest

Összefoglalva

Megkeresett a lenika.hu főszerkesztője, hogy mondjak néhány dolgot a Niáról. Elsősorban azt mondom, ki kell próbálni, de összegzem, mi az, amit a feltett kérdések fényében elmondtam. Szeretném, ha azok, akik érdeklődnek a Nia iránt, tudnák, hogy semmiféle hókuszpókusz nincs a dologban. Az órákon nagyon jól érezzük magunkat, táncolunk, és hagyjuk, hogy megtörténjenek a dolgok: a dolgok, ami által megkönnyebbülünk, elengedünk, rendbe jövünk. Nem csodára kell számítani, hanem arra, hogy egy kicsit közelebbi kapcsolatba kerülünk magunkkal. És ez nagyon, nagyon jó dolog.

fotó (5).JPG

A kérdések és a válaszok: 

1.    Melyik korosztálynak ajánlott elsősorban a Nia?

 A Niában egy az egyik legjobb dolog: bárki niázhat, kortól teljesen függetlenül. Számos országban (köztünk hazánkban is) tartanak külön Niát gyerekeknek, ahogyan létezik Senior Nia is (szintén hazánkban), azonban az úgymond általános órákon is fel lehet venni bárkinek a ritmust, mert az ún. Nia rutinok nem bonyolultak és hamar elsajátíthatóak.  A Nia egy személyre szabott holisztikus program, amiben mindenki megtalálhatja azt a dinamikát, azt a nehézségi fokot, amely hozzá, a személyiségéhez a leginkább illik. A gyerekeknek nagyon nagy hangsúlyt fektetünk a Niával a kreativitás kifejezésére. Tánc közben a gyerekeknek lehetőségük van fantáziálni, eltáncolni, hogy tündérek, manók, hercegnők. Színekkel, érzésekkel, hangulatokkal, érzelmekkel játszunk tánc közben. Mindemellett pedig segítünk a helyes tartás, a jó kondíció és helyes mozgás kialakításában. És éppen ezt tesszük a felnőtt Niában is: a Niában lévő rengeteg szabad mozgás megengedni, hogy tánc közben az legyél, aki igazán akarsz. Tánc közben nincsenek maszkok, csak játékosság. A Senior Nia segít testünket és szellemünket frissen és fitten tartani, a fizikai korlátok legyőzésében is fontos szerepet játszik, ahogyan a korral járó bölcsesség megéléséhez és nagy támaszt nyújt.

 A Nia tehát mindenkinek jó, a táncon és a különböző gyógyító, és harcművészeti technikákon keresztül használt energiaáramlás folyamatain keresztül érzelmeket, indulatokat élhetünk át és kiengedhetünk minden feszültséget a tánccal. A Nia gyakorlása csökkenti a stresszt, javítja a vérkeringést, erősít, és közben ellazítja a testet és a lelket, növeli az állóképességet és egyszerűen remekül érezzük magunkat a testünkben.

 2. Az órán több különböző mozgásformát is tapasztaltam, mint pl. jóga, jazz, egyéb harcművészeti elemek, stb. Mire számíthat az, aki huzamosabb ideig jár Nia tornára? (miben tudja fejleszteni magát fizikailag, illetve lelkileg?)

Testi és lelki változásokra lehet számítani, ha az ember megismerkedik a Niával, ami olyan, mint a csokoládé: egyszer meg kell kóstolnod, utána nem tudod abbahagyni. A Nia blokkokat, gátlásokat old, felszabadultabbá tesz, az önkifejezés hatalmas eszköztárának teljes palettáját használhatja a táncoló. A Niával javul a koncentrációképesség, fejleszthetjük kitartásunkat, könnyebben dönthetünk, segít a továbblépésben, az elengedésben, céljaink és útjaink megtalálásában. Nagy szavak, de így van: életminőségünkben hozhat teljes változást. És természetesen remek alakformáló és erősítő hatása is van.

3. Egy- egy óra mennyiben hasonlít vagy mennyiben különbözik egymástól?

 A Nia órák tanártól is függenek: nincs két egyforma Nia-tanár a világon, mert a Nia megengedi, hogy a tanár személyiségével adjon egy pluszt az óráihoz. Van, aki a jóga elemeit emeli ki, van, aki például a hangokkal való munkába fektet energiát, van, aki a fitnesst teszi előtérbe, van aki a harcművészeti elemeket hangsúlyozza. Az órákon a már említett Nia rutionokat táncoljuk el, amelyeket az amerikai Nia központban adnak ki, és amelyeket Debbie Rosas, a Nia „édesanyja”, valamint több új generációs Nia-mester állít össze csodálatosabbnál csodálatosabb zenékre. A rutinoknak fókuszuk van, így például a jin és a jang, a stabilitás, az elengedés, a rugalmasság, öröm, erő stb., de ugyanúgy fókuszunkba helyezzük egyes órákon például a középpontunk, a hátunk, a talpak vagy a karok erősségét, érzékelését is. A Nia 9 mozgásfomáján (a táncművészet, a harcművészet és a gyógyító technikák) módszerein keresztül lehetőségünk van emelni energiaszintünket, hogy közben játékosan, örömmel aktivizáljuk mindkét agyféltekénket, fejlesztjük mozgékonyságunkat és rugalmasságunkat.

Az óráról készült beszámolót és cikket itt olvashatjátok

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!